30.11.2009

Kutsal DağKonumuz: 70'lerin Beatles yapımı kült filmi The Holy Mountain. Bu film için kültürel referanslara baktığımızda Max Tundra'dan Beck ve MGMT'ye kadar bir çok sanatçıyı oldukça etkilediğini gözlemiyoruz. Tarot kartlarının bir nevi temsili hikayesini anlatan ve başrolde soytarıyı(The Fool) bizlere takdim eden bu spirtüel sinema örneğini gerçekten de çok merak ettim. 60 ve 70'lerin experimental sinemasına gönül vermiş biri olarak bu filmi henüz ele geçiremediğimi ve acil aradığımı belirtirim. Herhalde bu durumda Kadıköy dvdcileri beni paklar.
Neyse bu filmden esinlenen bir diğer yaratıcı zihinler, yani Mania Mania takı markasının tasarımcıları son koleksiyonlarını tamamen bu filme adamışlar. Koleksiyona bir bakış attığımızda daha önce kayıt dışı kolyeler postumda belirttiğim etnik-grafik büyük kolyeler ile sevdiğimiz kriptonyte malzemesi koleksiyonun tamamına hakim. Bunun üzerine daha fazla bu tarz kolyelere sahip olmam gerektiğine ve bu filmi de acilen izlemem gerektiğine karar verdim. Fantastik modayı seviyoruz.

Calla by CallaCalla by Calla Haynes
Marble prints, beyaz atlet ve yüksek belli etek dayanılmazlığı.
Beyaz muz çoraplar ve siyah ruganı da hayatımızdan hiç eksik etmeyelim bu vesileyle.
Foto: Jak & Jil

Pixel ModasıVar, geliyor. Çok yakında daha da sık göreceğiz.
Bu fotoğraflar Melbourne'den.
Foto: Facehunter

Her Bloggerın Islak Rüyası
Her bloggerın ıslak rüyası kendi yayınlarını konvansiyonel bir dergi formatında da görmektedir. En azından benim için öyle. Moda bloggerları bu anlamda bu pastadan en fazla pay alanların başında geliyor çünkü ne de olsa hardcopy moda ve tasarım dergilerinin nesli henüz tükenmedi ve de tükenmeyecek gibi. Bu da bir nevi dijital dünyanın eski medyaya küçük bir geri dönüşü. Alışılmadık ama gerçek.
Stil In Berlin blogu Berlin'deki vizyoner gençlerimizin sokak modasına objektif bir bakış sağlıyordu. Bu zatlar şimdi de kendilerine gösterilen ilginin meyvelerini bir Stil In Berlin dergisi yayınlayarak yiyor. Hem de tamamen Berlin'deki vintage dükkanlara bir rehber niteliğinde bombastik bir sayıyla. Frekansı nasıl olacak ama bizce düzensiz en güzeli ve rahatı. Ne diyelim devamı gelir işalla, bir de bedava dağıtıldığını da söylemeliyim acaba.


Foto: Style Bubble

26.11.2009

Kristalize

Dave Bellesmere İtalyan Marie Claire'i için. Gündüz Güzeli.Foto: Haneli Mustaparta

VolanlarRobertaFurlanetto.com

Kazuki Takamatsu/Ürperti
Nedense böyle bir efekti var.
Works @ Kazuki Takamatsu

Kryptonite Bulundu


Ay başı Paris bloglarında rastladığımız bu kryptonite kenarlı muhteşem ceketi hatırlarsınız. Sonunda bu ilginç parçanın tasarımcısına tesadüfen Dazed Digital'da rastgeldim. Bir Fransız evladı olan Anthony Vaccarelo'nun kapsül koleksiyonunda bunun gibi muhteşem ceketlerin yanısıra gerçekten sadeliğiyle büyüleyen mini tulumlar da var. Gerçekten de takibe alınması gereken bir isim.


Değiş Tokuş Ekonomisi


Topshop'dan yepyeni bir ekonomik moda terimi daha. Noel sezonunun yaklaşmasıyla beraber Kate Moss, Erin O Connor, Scarlett Johansson, Christopher Kane ve Jonathan Saunders gibi Topshop destekçisi ünlü isimlerin katkısıyla, tatil sezonu için bu ünlülerin kıyafetlerini kiralama olanağı veriliyor. Bu hep fotoğraflarda gördüğümüz ve iç geçirdiğimiz bir gala elbisesi de olabilir, o kişi için çok şey ifade eden fazlasıyla iddialı mini bir elbise de. Tabi her parça müzayede sistemiyle kiralanacak ya da satılacak (ebay kültürünün önlenemez yükselişi), gelirler ise çeşitli vakıflara bağışlanacak. Bu da sanırım Londra'daki genç kızlarımızın yüreğini hoplatacak kadar örnek bir davranış.

24.11.2009

Kedi Gözlükleri


Alexander Wang ne yapsa olay oluyor, koleksiyonuna ne katsa bir kaç aya kalmadan piyasada bir şekillenme bir adaptasyonlar gözlüyoruz. Son yaz koleksiyonu defilesinde bizim de büyük takdirimizi kazanan örgülü saç ve kedi gözü şeklindeki güneş gözlükleriyle tamamen sıradışı bir siluete imza atmıştı Wangster. Ve tabi bunun doğal sonucu bu gözlükler yavaşdan türemeye başladı. 2010 yazında Alaçatı sahillerinde bunları takıpta salınacak bir kaç ikoncan size hemen söyleyebilirim. Ama bence siz ikoncanları beklemeyin, erken davranın kedi gözlüklerinizi kış güneşinde şimdiden takın.


Foto: Refinery 29

Moda Anı 060: Terry Richardson


Pirelli Takvimi hatırası...
Foto:Refinery 29


Kayıt Dışı Kolyeler


Beni az da olsa tanıyanlar büyük ve farklı kolyelere olan zaafımdan haberdardırlar. Nerede garip bir boyun süslemesi görmeyeyim ayranı yok içmeye şeklinde kendimi durduramam, savaşlara girer ve eninde sonunda o parçaya sahip olmuş bir şekilde eve dönerim. Bu kaçınılmaz bir sondur benim için hayatın her alanında olduğu gibi. İşte bu garip zevkimi körükleyecek bir kaç farklı parça size. Üstteki Carianne Moore'un yaz 2010 sezonu için hazırladığı Lunar Nights koleksiyonundan, alttaki ataçlardan yapılmış aztek vari ve de commodore 64'den fırlama kolye ise Bona Drag by Manu.

20.11.2009

Diskoda Giyilir
Rabbit On The Run'dan özel 'Disco Tees' koleksiyonu. Nefis olduğu kadar primitif de.

Yeni TakımPespembe bir ceket, RVCA marka düz beyaz bir atlet, etek niyetine ise evde bulunan herhangi bir kumaş parçası. Alın işte size yeni nesil döpiyes(deux pieces:P). Yeteri kadar kurumsal mı, bence öyle.
Foto: 4th & Bleeker

90'lar Milano


Reality Bites meets Top Gun
Foto:The Sartorialist

Bu Dünyanın Dışından


Çorap ve bot ikilisine bayıldım kesinlikle çok ilginç bir kombinasyon.
Yaşasın fütüristik bacaklar diyorum bir kez daha.
Foto:Stylesightings

18.11.2009

Günün Mottosu


Foto: Susie Bubble

St. Vincent Kırmızısı, New York


Amerikalı multi-enstrumentalist St. Vincent ya da gerçek ismiyle Annie Clark, gördüğünüz üzere kıpkırmızı elbisesi ve siyah opak çorapları ile kalbimizi çalıyor. Nefis. Kendisini bir de dinleyin...

St. Vincent - Actor Out of Work

Düğün Kazası


Blogger Susie Bubble, küçük bir kuru temizleme kazası sayesinde gri elbisesini ertesi gün lacivert alıyor. Ama önceki haline baktığımızda hak verelim bence bu şekilde kesinlikle daha iyi. Önceki hali oldukça sönük ve sıkıcı bile diyebiliriz. Ve bu şekilde arkadaşının düğününden hemen önce yaşanan küçük bir kriz olaysız bir şekilde atlatılıyor. Şans! Düğünlere giyinmek için (neyseki yaza kadar rahatız bir düğün müğün yok) bu gördüğünüz aksesuarlara da dikkat çekmek isterim, dantel eldiven ve kafa süsü böyle resepsiyonların olmazsa olmazı. Tabi kendi stilinizde.

Yandan


Hem erkeklerde hem kızlarda çok sevdiğimiz bir saç kesimi, özellikle saçlar hafif lüle lülemsi ise daha iyi sonuç veriyor.
Foto: Jak & Jil

Moda Anı 059: Vivienne ve Eteği


Foto: Boyhood.tumblr.com

Çekimler...Çekimler...

Evet çekimleri çok seviyoruz, çok yakında bir tane daha geliyor, oley! Neyse esas konuya gelelim. W dergisi editörlerinden Renee Lazarus'un işi gerçekten de hayalini ettiğim türden. Aşağıda göreceğiniz video ile, moda editörü Alex White prodüksiyonu ve Inez & Vinoodh çekimleriyle Aralık sayısına Armani markası için yapılan özel 'United Artists' fotoğraf çekiminin sahne arkasına giriyorsunuz. Balerinlerden dansçılara aktörlerden müzisyenlere bir çok yetenekli sanatçı Armanileriyle gülümsüyorlar. Gerçekten de eğlenceli bir iş olmuş. Kıskanmamak elde değil.

17.11.2009

Wishlist: Alexander WangAlexander Wang Nautical Frill Pull-Over...MmMMMM

Bali'den SevgilerleEgzotik Güney Asya kıyıları bu aralar sokak stili postlarımı işgal etmiş durumda. Koymadan edemiyorum.
Foto:Facehunter

Moda Fantazisi
Usta fotoğrafçı Annie Leibovitz, yanına Lady Gaga(cadı) ve ünlü İngiliz model Lily Cole'u(Gretel) da alarak Aralık Vogue sayısı için farklı bir Hansel & Gretel masal çekimi ortaya çıkardı. Büyük prodüksiyon gerçekten, resimlere bakınca anlıyoruz ki Vogue'un bu bazı editorialları (ki bu kesinlikle Metropolitan Opera'nın pazarlama bütçesinden olmalı) gerçekten de çok detaylı ve bütçeli, tabiri caizse fantazi prodüksiyonlar oluyor. Bu tarz çekimler editoriallar arasında bence daha ayrı bir level da olmalı. Tüm sanat dallarının fazlasıyla görkemli bir evliliği gibi, bazen de yağlı boya bir resim gibi. Biraz abartılı ama moda dünyasının katalizörü bu. Bunu istiyorlar.